Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kréta

24. 3. 2011

O Krétě jsem napsal celý samostatný web, takže to zkusím vzít jenom stručně.

Kréta je zdaleka největší řecký ostrov. O její velikosti si můžete udělat představu podle toho, že na Krétě se rozkládá největší nížina celého Řecka! Jinak je ale povrch Kréty velmi hornatý -- tři pohoří mají výšku našich Tater.

Kréta se z řeckých ostrovů rozkládá nejjižněji a na mapě tak tvoří dno řecké naběračky s polévkou, ve které plavou v Egejském moři ostatní řecké ostrovy.

Kréta je velmi oblíbený turistický cíl českých cestovních kanceláří. Jezdí jich sem asi třicet a přeprodávají je další desítky agentur. Musím říct, že Kréta je velmi příjemné místo na trávení dovolené a to ať už to beru jako polehávač na pláži nebo jako cestovatel po památkách či jako vysedávač v kavárnách. Cestovky naneštěstí chápou Krétu jako jednu destinaci, i když jde o velmi rozmanitý ostrov s velmi odlišnými destinacemi.

Převážná většina krétských turistických letovisek se nachází na severním pobřeží, kde jsou velmi dlouhé mělké pláže s teplým mořem. Pláže, i když jsou obestavěné hotely, jsou samozřejmě veřejné, jako v celém Řecku. Problémem severního pobřeží Kréty je určitá jednotvárnost okolí (přímořská rovina a pak hned kopce), problémy mohou být i s hlukem z dálnice (Stalida, Kokini Hani). Trochu zajímavější a dražší (i když nikoli vždy kvalitnější) ubytování lze sehnat na jižním pobřeží, které je divočejší, fouká zde vítr a dá se chodit na procházky (tento text zrovna píšu v Matale na jižním pobřeží Kréty). Přesto se na sever jet vyplatí, když odtud budete cestovat nebo když budete ležet u moře.

Na Krétě se dá dobře cestovat autobusem, zejména pokud máte u hotelu autobusovou zastávku. Přejet celý ostrov na šířku stojí jen asi 5 euro. Poněkud dražší je půjčování aut, to stojí tak 30 až 20 euro na den (při delší objednávce je to levnější), plus musíte platit benzín. Benzín stojí na Krétě asi jenom o 20 procent víc než u nás. Po Krétě jsem zkoušel cestovat i stopem, zejména mezi menšími městečky to jde dobře.

Na Krétě jsou dvě velká letiště, v Heraklionu a v Chanii. Z Prahy se častěji létá do Heraklionu. Trajekty vyplouvají z Rethymna, Heraklionu a Chanie, menší lodě také ze Sithie, Agios Nikolaos, Chora Sfakion a z Ierapetry. Pravidelné lodní spojení má Kréta s Athénami (Pyreus), s ostrovy Santorini, Karpathosem a Rhodosem.

Krétská historie je velmi bohatá a stará, odvíjí se 4 tisíce let dozadu. Už jsem historii Kréty popisoval na jiném webu. Dnes ale z mínojských a starořeckých památek už moc nezůstalo. I pro návštěvníka vykopávek to jsou všechno jenom hromady kamení.

Kréta jako nejjižnější řecký ostrov je nejteplejším místem Řecka. Velká část území je vyprahlá, ale v západní části je dost potoků stékajících z vysokých hor, které území aspoň částečně zavlažují. Značná část Kréty je pokryta olivovníky, které zde rostou jen díky intenzivnímu hadicovému zavlažování a tučným evropským dotacím. Na jižním pobřeží často vanou ostré větry, ale v parném létě nejsou nepříjemné.

Na Krétě jsou čtyři větší města, která jsou i hlavními městy provincií. Od západu jsou to Chania, Rethymno, Heraklion a Agios Nikolaos. Mají zajímavá centra s úzkými uličkami, dnes místy zaplavenými prodavači turistických šmejdů. Mínojské vykopávky jsou zajímavé pro někoho, kdo ještě žádnou takovou lokalitu neviděl, jinak je to na jedno brdo. Za vidění stojí římsko-byzantský Gortys. Z přírodních úkazů Kréty mě nejvíc zaujaly náhorní planiny. Podrobný popis turistických cílů Kréty mám na jiném webu.

Říká se, že kdo jednou na Krétě byl, musí se sem vrátit. Potvrzuji na sobě, je tu hezky.